Jak czyścić i nabłyszczać urządzenia ze stali nierdzewnej: Sztuczki dla czystości bez smug

Ach, urządzenia ze stali nierdzewnej. Są eleganckie, błyszczące i wyglądają świetnie w każdej nowoczesnej kuchni. Ale bądźmy szczerzy, utrzymanie ich w czystości i połysku może być prawdziwą udręką. Odciski palców i plamy z wody wydają się pojawiać znikąd, a nawet nie zająknij się o próbach pozbycia się smug. Nie obawiajcie się, moi drodzy miłośnicy stali nierdzewnej, mam kilka sztuczek w rękawie, które sprawią, że wasze urządzenia w krótkim czasie będą wyglądały jak nowe.

Po pierwsze, porozmawiajmy o tym, czego nie należy robić. Cokolwiek robisz, NIE używaj niczego ściernego do urządzeń ze stali nierdzewnej. Żadnej wełny stalowej, żadnych ściernych środków czyszczących, żadnego papieru ściernego – nic z tych rzeczy. Skończysz z rysami na całym cennym sprzęcie, a tego nikt nie chce. Trzymaj się miękkich ściereczek i nieściernych środków czyszczących.

Teraz przejdźmy do właściwych czynności. Na początek przetrzyj urządzenia miękką ściereczką, aby usunąć wszelkie luźne zanieczyszczenia i kurz. Następnie weź ściereczkę z mikrofibry i trochę ciepłej wody. Zanurz ściereczkę w wodzie, wykręć ją, a następnie wytrzyj urządzenia zgodnie z kierunkiem włókien (tak, stal nierdzewna ma włókna). Pomoże to usunąć wszelkie smugi i odciski palców.

Jeśli masz do czynienia z trudniejszymi do usunięcia plamami lub zaciekami z wody, musisz sięgnąć po wielkie działa. Wejdź: ocet. Tak, ocet. Nie służy on tylko do kiszenia ogórków i robienia sosów sałatkowych. Zmieszaj równe części wody i octu w butelce ze spryskiwaczem, dobrze wstrząśnij, a następnie spryskaj urządzenia. Pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj miękką ściereczką. Voila! Plamy zniknęły.

Ale co z tymi kłopotliwymi smugami? Nie obawiajcie się, przyjaciele, bo mam jeszcze jedną sztuczkę w rękawie. Weź puszkę WD-40 (tak, dobrze przeczytałeś), rozpyl niewielką ilość na miękką ściereczkę, a następnie wypoleruj swoje urządzenia zgodnie z kierunkiem włókien. W ten sposób uzyskasz połysk bez smug, którego będą zazdrościć ci wszyscy znajomi.

No i proszę, kochani. Dzięki tym poradom i wskazówkom będziesz w stanie utrzymać swoje urządzenia ze stali nierdzewnej w stanie lśnić i wyglądać jak nowe przez wiele lat. Pamiętaj tylko, żeby nie stosować środków ściernych, ocet na trudne plamy, a WD-40 dla połysku bez smug. Miłego czyszczenia!

Image by Mike Gattorna from Pixabay