Zestawy do mycia naczyń laboratoryjnych – dlaczego trzeba je mieć?

Wnętrze laboratorium to przestrzeń pracy z rozmaitymi odczynnikami chemicznymi – dlatego utrzymanie porządku w takim miejscu może być nie lada wyzwaniem. To zadanie jest ważne z kilku powodów – a wśród nich należy wymienić również zadbanie o bezpieczeństwo laborantów i o to, by mogli podejmować swój naukowy trud, nie martwiąc się też o wiarygodność wyników badań. Niedoczyszczona zlewka czy probówka może narobić większych kłopotów, niż mogłoby się wydawać.

Zestawy do mycia naczyń laboratoryjnych – czyli co?

Badania naukowe polegają często na żmudnym powtarzaniu tych samych eksperymentów – by prowadząca je osoba dostatecznie upewniła się, że zaobserwowane przez nią efekty faktycznie nastąpią. Co więcej, to również umiejętne manipulowanie czynnikami – by można było zbadać skutki podobnych działań. A w sytuacji, gdy najdrobniejsza ilość jakiegoś odczynnika może wpłynąć na przebieg i efekt eksperymentu, jest kwestią zupełnie podstawową i nieodzowną, by naczynia laboratoryjne były idealnie czyste, zanim zacznie ich używać laborant.

Mycie takich naczyń do pewnego stopnia przypomina czynności, jakie każdy człowiek zna z przestrzeni własnej kuchni – tyle, że zamiast uniwersalnego płynu do naczyń znacznie częściej przydadzą się konkretne rozpuszczalniki albo specjalnie skomponowane mieszanki detergentów. Jeśli na przykład na ściankach zlewki osadziła się substancja, która nie rozpuszcza się w wodzie, wypada użyć etanolu albo acetonu. Czasem trzeba przeprowadzić znacznie bardziej skomplikowane śledztwo, żeby odpowiednio odpowiedzieć na zawartość czyszczonego naczynia. Poza tym, bywa i tak że woda płynąca z kranu również nie wystarczy do dokończenia całej procedury. Może się okazać, że niezbędna będzie woda destylowana albo jonizowana. Kolejne różnice dotyczą także etapu suszenia umytych naczyń – pod żadnym pozorem nie wolno używać do tego jakichkolwiek tkanin. Istnieje bowiem ryzyko, że na ściance zostaną pojedyncze włókna – a to także niebezpieczny dodatek w kontekście przyszłych eksperymentów.

Jednak proces czyszczenia często wymaga również użycia pewnych specjalistycznych narzędzi. Dobrze wiedzą o tym producenci sprzętu laboratoryjnego, dlatego w swoich ofertach uwzględniają również zestawy do mycia naczyń laboratoryjnychW skład takiego kompletu wchodzą przede wszystkim różnego rodzaju szczotki – potrzebne nie tylko dlatego, że dłoń nie wszędzie by dotarła, ale też dlatego że dotykanie pewnych substancji byłoby po prostu nierozsądne i niebezpieczne. Takie szczotki to pomoce, które umożliwią usunięcie zanieczyszczeń z wnętrza różnych naczyń – od pękatych kolb po smukłe pipety i biurety, dlatego różnią się od siebie poszczególnymi wymiarami. Ich średnica waha się zazwyczaj od 10 do 80 milimetrów. Tworzywo dla takich czyszczących drucików jest dobierane ostrożnie – ponieważ szczotka powinna usuwać pozostałości, ale nie może rysować powierzchni szkła. Inne przydatne akcesoria do czyszczenia naczyń laboratoryjnych to pojemniki do namaczania, które pomogą w walce z upartymi i zaschniętymi plamami po odczynnikach.

Artykuł sponsorowany