Bolą Cię piety ? Poznaj kilka prostych domowych sposobów.

Ból pięty spotyka coraz więcej osób i jest bardzo uciążliwy, często jest on spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak urazy, czy niewygodne obuwie. Ból pięty może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ostrego, który utrudnia znacznie chodzenie.

Najlepszym sposobem leczenia bólu pięty jest usunięcie jego przyczyny, którą może być zapalenie powięzi podeszwowej lub inne schorzenia. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Przeprowadzi on badanie fizyczne i zapyta o objawy. Określi też, czy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pomoże zidentyfikować problem.

Jeśli nie chcesz jeszcze iść do lekarza jest kilka domowych sposobów które być może ulżą Ci w cierpieniu.

Lód – Użyj okładu z lodu, aby zmniejszyć stan zapalny i ból związany z bólem pięty. Zaleca się przykładanie lodu do pięty przez 15 do 20 minut, 3 do 4 razy dziennie.

Masaż – Masowanie stóp może przynieść ulgę w bólu, ponieważ poprawia krążenie krwi w danym miejscu i zmniejsza obrzęk. Możesz wykonać to proste ćwiczenie, używając obu kciuków z delikatnym naciskiem.

Rozciąganie – Rozciąganie stóp może również złagodzić ból pięty. Aby to zrobić, usiądź na krześle ze stopami wyciągniętymi przed siebie. Skieruj palce stóp do góry i pociągnij duży palec w kierunku kostki. Wytrzymaj przez 30 sekund. Powtórz ten proces dla każdej stopy.

Imbir – Ta przyprawa może być stosowana do łagodzenia bólu stóp. Możesz moczyć stopy w gorącej wodzie z dodatkiem imbiru przez 10 minut.

Olejek eteryczny z lawendy – kropla olejku eterycznego z lawendy w gorącej wodzie może pomóc złagodzić ból stóp. Możesz pić ten roztwór 2 do 3 razy dziennie, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Kurkuma – Ta przyprawa może być również stosowana w celu zmniejszenia bólu związanego z bólem pięty. W postaci sproszkowanej działa jako silny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Ciepły olej – Na bolące miejsce można nałożyć wybrany przez siebie ciepły olej, który złagodzi ból. Możesz dodać kilka kropli kurkumy do ciepłego oleju, aby zwiększyć jego skuteczność.

Joga – Joga pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność, co może pomóc w zmniejszeniu bólu. Wypróbuj poranną rutynę obejmującą jogę, aby zapobiec bólowi pięty i wyleczyć go, kiedy już wystąpi.

Akupunktura – Akupunktura może być korzystna w zmniejszaniu bólu i stanu zapalnego, ponieważ wyzwala produkcję naturalnych substancji zwanych endorfinami. Może też stymulować nerwy i naczynia krwionośne w stopie, co poprawia jej funkcjonalność.

Możesz też spróbować akupresury, czyli stosowania nacisku na ciało. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią na przewlekły ból stóp i nie chcą poddawać się operacji lub innym bolesnym zabiegom.

Lód, masaż i rozciąganie to trzy proste domowe sposoby na ból pięty. Jeśli jednak te sposoby nie przynoszą rezultatów, ważne jest, aby umówić się na wizytę u lekarza. Pozwoli to zdiagnozować stan stopy i zalecić najskuteczniejsze leczenie.

Image by StockSnap from Pixabay